| Upload Date | December 21 2025 08:21 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. To be filled by O.E.M. |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z170-HD3P-CF |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 4197 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Skylake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 2400 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1512 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1430
205.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1698
10.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1695
34.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1505
34.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1234
16.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1646
8.11 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1502
120.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1657
51.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
683
20.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2110
8.73 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2283
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1401
107.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1617
47.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2271
22.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1099
1.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1729
54.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5169 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2998
430.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7024
42.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
5929
121.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
5596
129.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5330
72.3 images/sec |
|
|
Clang
|
7393
36.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1931
154.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7754
240.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2270
67.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6973
28.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8581
267.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
5209
400.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
5654
165.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5548
55.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6900
6.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6526
206.6 Kpixels/sec |