| Upload Date | December 21 2025 08:19 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ASUS TUF Gaming A16 FA608WV_FA608WV |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. FA608WV |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Topology | 1 Processor, 12 Cores, 24 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 36 Stepping 0 |
| Base Frequency | 2.00 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5335 MHz |
| Codename | Strix Point |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 12 |
| L3 Cache | 5.33 MB x 3 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 15.07 GB |
| Transfer Rate | 1870 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3046 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2896
415.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2221
13.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3073
62.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2990
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2983
40.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3037
15.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3287
263.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2944
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3199
95.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3901
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3577
111.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2897
222.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3542
103.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3284
32.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2678
2.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3018
95.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14668 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7907
1.11 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15470
93.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12135
248.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19118
440.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
20086
272.6 images/sec |
|
|
Clang
|
27554
135.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4060
325.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
27239
844.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7784
232.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16318
67.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17703
550.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
16837
1.29 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17094
501.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10671
105.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
34240
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16265
515.0 Kpixels/sec |