| Upload Date | December 21 2025 08:03 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | NCSTECH DT-5280 |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. H81M-C |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4790 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 60 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.59 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Maximum Frequency | 3990 MHz |
| Package | Socket 1150 LGA |
| Codename | Haswell |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 1596 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 1293 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1255
180.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1509
9.09 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1325
27.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1380
31.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1086
14.7 images/sec |
|
|
Clang
|
1482
7.30 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1343
107.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1442
44.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
537
16.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1655
6.85 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1896
59.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1177
90.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1288
37.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1428
14.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1385
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1420
45.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3358 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1705
244.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4684
28.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2857
58.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4382
101.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3431
46.6 images/sec |
|
|
Clang
|
5867
28.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1662
133.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6003
186.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1290
38.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4339
18.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4549
141.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4041
310.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3246
95.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2265
22.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6557
6.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3646
115.4 Kpixels/sec |