| Upload Date | December 21 2025 08:03 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. Pro WS X570-ACE |
| Power Plan | AMD Ryzen Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 113 Stepping 0 |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 4369 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 3598 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1775 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2128
305.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1990
12.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1751
35.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1827
42.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1582
21.5 images/sec |
|
|
Clang
|
1756
8.65 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1428
114.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1767
54.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
944
28.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2434
10.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2477
77.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1922
147.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1775
52.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2225
22.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1690
1.63 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1891
59.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9472 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6713
964.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
12948
78.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10100
206.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12986
299.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12176
165.3 images/sec |
|
|
Clang
|
15282
75.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1797
143.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
15321
474.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4526
135.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
10017
41.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14327
445.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11349
872.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9676
283.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7220
71.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
17787
17.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11414
361.4 Kpixels/sec |