| Upload Date | December 21 2025 07:50 PM |
| Views | 1 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 3353 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2891
415.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2816
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3288
67.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3070
70.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3112
42.2 images/sec |
|
|
Clang
|
3960
19.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3043
243.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2915
90.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5322
159.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3460
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3529
109.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3626
278.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3680
108.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4133
41.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2758
2.67 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3023
95.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8399 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6645
954.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9316
56.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8413
172.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8414
194.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9190
124.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11393
56.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3555
284.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8946
277.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9651
288.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8923
36.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10690
332.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7827
601.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9198
269.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9395
93.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9187
8.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8741
276.8 Kpixels/sec |