| Upload Date | December 20 2025 08:13 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | HP Victus by HP Gaming Laptop 16-s0xxx |
| Motherboard | HP 8BD4 |
| Power Plan | Yksek performans |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7840HS |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 116 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5110 MHz |
| Package | Socket FP7 |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 1994 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2458 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2537
364.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1940
11.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2559
52.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2141
49.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2585
35.1 images/sec |
|
|
Clang
|
2521
12.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2523
202.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2496
77.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2476
74.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3104
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2925
91.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2006
154.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2730
80.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2764
27.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2246
2.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2275
72.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 11604 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6614
949.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
13170
79.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10310
211.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13941
321.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
15168
205.9 images/sec |
|
|
Clang
|
19809
97.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3314
265.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
19649
608.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6516
195.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
13767
57.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15986
497.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
12576
966.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
12997
381.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8791
87.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
23380
22.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13487
427.0 Kpixels/sec |