| Upload Date | December 20 2025 08:01 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3521 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3157
453.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3057
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3424
70.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3285
75.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3296
44.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4107
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3154
252.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3024
93.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5557
166.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3470
14.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3660
113.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4079
313.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3775
110.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4226
41.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2833
2.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3164
100.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8907 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7061
1014.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
10023
60.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9661
197.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8589
198.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10093
137.0 images/sec |
|
|
Clang
|
11900
58.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3739
299.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9575
296.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10334
309.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9455
39.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11073
344.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9002
692.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9787
287.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8978
89.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9397
9.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8847
280.1 Kpixels/sec |