| Upload Date | December 20 2025 07:10 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Android 16 |
| Model | vivo iQOO 15 |
| Model ID | vivo I2501 |
| Motherboard | canoe |
| Governor | walt |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Qualcomm ARMv8 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | ARM implementer 81 architecture 8 variant 3 part 2 revision 1 |
| Base Frequency | 3.63 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores @ 3.63 GHz |
| Cluster 2 | 2 Cores @ 4.61 GHz |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod sve i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 14.87 GB |
| Single-Core Score | 3607 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3030
435.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2896
17.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3864
79.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3673
84.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3545
48.1 images/sec |
|
|
Clang
|
4321
21.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2940
235.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3117
96.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5694
170.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3233
13.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3798
118.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3809
292.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3973
116.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4269
42.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3003
2.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3524
111.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10335 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7422
1.04 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11073
66.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11751
240.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
11701
269.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12239
166.1 images/sec |
|
|
Clang
|
15550
76.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3476
278.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
12612
390.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10762
322.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8361
34.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
13980
435.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10692
822.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10966
321.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9275
92.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
12887
12.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
11556
365.9 Kpixels/sec |