| Upload Date | December 19 2025 04:19 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Microsoft Corporation Surface with Windows 8 Pro |
| Motherboard | Microsoft Corporation Surface with Windows 8 Pro |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-3317U |
| Topology | 1 Processor, 2 Cores, 4 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 58 Stepping 9 |
| Base Frequency | 1.68 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Maximum Frequency | 2576 MHz |
| Package | Socket 1023 FCBGA |
| Codename | Ivy Bridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 3.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul sse41 aesni avx |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 3.89 GB |
| Transfer Rate | 1588 MT/s |
| Type | DDR3 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 333 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
361
51.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
650
3.92 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
457
9.35 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
679
15.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
145
1.96 images/sec |
|
|
Clang
|
599
2.95 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
457
36.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
416
12.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
29
0.85 images/sec |
|
|
Background Blur
|
255
1.06 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
439
13.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
448
34.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
418
12.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
253
2.51 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
620
600.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
236
7.47 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 903 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
885
127.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2103
12.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1555
31.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1949
44.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
383
5.20 images/sec |
|
|
Clang
|
1452
7.15 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
794
63.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1617
50.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
93
2.78 images/sec |
|
|
Background Blur
|
685
2.83 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1294
40.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1185
91.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1067
31.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
586
5.82 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1530
1.48 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
535
17.0 Kpixels/sec |