| Upload Date | December 19 2025 04:16 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.3 (Build 25D5087f) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,1 |
| Motherboard | Mac16,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.17 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3669 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3066
440.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3180
19.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3585
73.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3467
79.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3420
46.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4153
20.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3416
273.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3170
98.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5539
165.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3789
15.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4033
125.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4269
328.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4262
125.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4152
41.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2971
2.87 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3265
103.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14880 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10409
1.46 GB/sec |
|
|
Navigation
|
14331
86.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16782
343.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16365
377.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18569
252.0 images/sec |
|
|
Clang
|
22952
113.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4585
367.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18920
586.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15572
466.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14828
61.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19983
621.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
13554
1.04 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18113
531.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13537
134.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18078
17.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16559
524.3 Kpixels/sec |