| Upload Date | December 19 2025 04:12 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 2839 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2438
350.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2371
14.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2711
55.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2931
67.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2619
35.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3187
15.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2588
207.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2461
76.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4456
133.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2975
12.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2999
93.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3266
251.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3202
94.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3198
31.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2234
2.16 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2563
81.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8529 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6481
930.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
8773
52.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9021
184.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9862
227.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9804
133.1 images/sec |
|
|
Clang
|
12014
59.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3359
269.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9344
289.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9959
298.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9208
38.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10355
322.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8024
617.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9508
279.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8336
82.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8890
8.60 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8707
275.7 Kpixels/sec |