| Upload Date | December 19 2025 12:54 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3356 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3037
436.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2994
18.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3315
67.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3045
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3170
43.0 images/sec |
|
|
Clang
|
3891
19.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2960
237.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2871
89.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5256
157.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3369
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3497
108.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3754
288.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3565
104.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4068
40.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2698
2.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3046
96.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8334 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6742
968.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9110
54.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
8857
181.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8334
192.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9434
128.0 images/sec |
|
|
Clang
|
11011
54.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3445
275.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8966
277.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9715
290.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8728
36.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10440
324.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8288
637.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9185
269.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9042
89.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8582
8.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8188
259.3 Kpixels/sec |