| Upload Date | December 19 2025 12:43 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E59 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG X870E EDGE TI WIFI (MS-7E59) |
| Power Plan | Dengeli |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5349 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5198 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2650 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2236
321.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2219
13.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2668
54.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2446
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2729
37.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2748
13.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2689
215.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2606
80.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2795
83.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3379
14.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3291
102.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2681
206.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3006
88.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2908
28.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2156
2.09 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2539
80.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13407 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8345
1.17 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15977
96.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12215
250.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16009
369.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18245
247.6 images/sec |
|
|
Clang
|
21423
105.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3572
286.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21628
670.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
8897
266.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15504
64.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16513
513.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14866
1.14 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14540
426.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10123
100.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
25085
24.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15040
476.2 Kpixels/sec |