| Upload Date | December 19 2025 12:42 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 LTSC (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650 EAGLE AX |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650 EAGLE AX |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5341 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 6186 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3053 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3119
447.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2813
16.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3074
62.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2751
63.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2977
40.4 images/sec |
|
|
Clang
|
3007
14.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2979
238.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2816
87.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2922
87.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3683
15.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3733
116.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3162
243.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3304
96.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3616
35.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2552
2.47 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3092
97.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15921 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11171
1.57 GB/sec |
|
|
Navigation
|
20013
120.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16590
339.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19538
450.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19443
263.9 images/sec |
|
|
Clang
|
24684
121.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3918
313.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
22942
710.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10175
304.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16171
66.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
24533
763.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
17633
1.36 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
16118
473.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13184
130.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
26326
25.5 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18899
598.4 Kpixels/sec |