| Upload Date | December 19 2025 12:39 PM |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.2 (Build 25C56) |
| Model | Mac Studio (2025) |
| Model ID | Mac16,9 |
| Motherboard | Mac16,9 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 Max |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores |
| Identifier | Apple M4 Max |
| Base Frequency | 4.51 GHz |
| Cluster 1 | 10 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 36.00 GB |
| Single-Core Score | 3923 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3397
487.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3223
19.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4064
83.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3723
85.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3749
50.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4343
21.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3626
290.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3458
107.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
6011
179.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4025
16.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4270
132.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4457
342.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4586
134.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4339
43.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3137
3.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3357
106.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 23452 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
17281
2.42 GB/sec |
|
|
Navigation
|
24042
144.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
28779
589.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
25587
590.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
30087
408.3 images/sec |
|
|
Clang
|
35668
175.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4941
395.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
30877
956.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
25435
761.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
20591
85.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
30045
934.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22882
1.76 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
32023
939.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
22162
219.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
29273
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
28164
891.8 Kpixels/sec |