| Upload Date | December 19 2025 12:32 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650I AORUS ULTRA |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. B650I AORUS ULTRA |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 26 Model 68 Stepping 0 |
| Base Frequency | 4.70 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5212 MHz |
| Codename | Granite Ridge |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 96.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5986 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3320 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3155
453.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3172
19.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3488
71.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3156
72.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3080
41.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2965
14.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3242
259.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2904
90.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3438
102.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4346
18.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3740
116.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3638
279.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3658
107.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3816
37.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2658
2.57 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3643
115.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18633 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
12842
1.80 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21808
131.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18695
382.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
23012
530.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
24207
328.5 images/sec |
|
|
Clang
|
26401
130.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4266
341.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
26499
821.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14748
441.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
21448
88.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
25379
789.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22649
1.74 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
19463
571.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15166
150.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
30127
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20899
661.7 Kpixels/sec |