| Upload Date | December 19 2025 12:28 PM |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | Mac mini (2024) |
| Model ID | Mac16,10 |
| Motherboard | Mac16,10 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.28 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3862 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3275
470.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3332
20.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3738
76.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3598
83.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3630
49.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4428
21.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3568
285.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3383
104.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5790
173.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3917
16.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4161
129.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4591
353.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4476
131.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4238
42.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3103
3.00 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3605
114.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15210 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10655
1.49 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15576
93.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
16759
343.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16822
387.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18830
255.6 images/sec |
|
|
Clang
|
24210
119.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4688
375.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
17770
550.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
14959
447.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16314
67.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20115
625.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
14750
1.13 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18758
550.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
13732
136.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18647
18.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16543
523.8 Kpixels/sec |