| Upload Date | December 19 2025 11:35 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Android 16 |
| Model | vivo iQOO 15 |
| Model ID | vivo I2501 |
| Motherboard | canoe |
| Governor | walt |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Qualcomm ARMv8 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | ARM implementer 81 architecture 8 variant 3 part 2 revision 1 |
| Base Frequency | 3.63 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores @ 3.63 GHz |
| Cluster 2 | 2 Cores @ 4.61 GHz |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod sve i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 14.87 GB |
| Single-Core Score | 3584 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2970
426.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2885
17.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3816
78.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3627
83.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3528
47.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4304
21.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2912
233.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3105
96.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5634
168.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3239
13.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3782
117.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3707
285.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3992
117.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4350
43.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3003
2.91 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3508
111.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10277 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7564
1.06 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10573
63.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
12030
246.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12035
277.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
12201
165.6 images/sec |
|
|
Clang
|
14707
72.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3471
277.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
12544
388.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11001
329.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8091
33.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14359
446.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10503
807.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11059
324.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9385
93.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
12555
12.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10930
346.1 Kpixels/sec |