| Upload Date | December 19 2025 11:34 AM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E06 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. Z790 GAMING PLUS WIFI (MS-7E06) |
| Power Plan | Prestazioni elevate |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5686 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 3147 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3154
453.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2973
17.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2890
59.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3065
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3059
41.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3080
15.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3148
252.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3121
96.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3123
93.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3961
16.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3661
113.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3095
238.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3013
88.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3174
31.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2987
2.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3327
105.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15601 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6758
970.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
19973
120.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13402
274.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16513
380.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
16963
230.2 images/sec |
|
|
Clang
|
42507
209.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3909
313.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
39567
1.20 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
7432
222.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16491
68.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16835
523.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22435
1.72 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
15844
464.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9238
91.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
48792
47.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
15923
504.2 Kpixels/sec |