| Upload Date | December 19 2025 11:33 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME Z790-P |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700 |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5586 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2832 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2839
407.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2570
15.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2726
55.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2837
65.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2742
37.2 images/sec |
|
|
Clang
|
2789
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2832
226.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2771
85.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2563
76.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3558
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3530
109.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2709
208.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2638
77.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3148
31.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2582
2.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3080
97.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 18393 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9758
1.37 GB/sec |
|
|
Navigation
|
20476
123.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
21677
443.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
19374
446.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
23515
319.1 images/sec |
|
|
Clang
|
34794
171.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3597
288.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
34041
1.03 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
10641
318.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
17740
73.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
26305
818.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
21917
1.69 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18855
553.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
15399
152.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
43289
41.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
23163
733.4 Kpixels/sec |