| Upload Date | December 19 2025 11:31 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 Plus |
| Model ID | iPhone17,4 |
| Motherboard | D48AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 3401 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3115
447.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2839
17.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3337
68.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3270
75.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3201
43.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4049
19.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3115
249.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2907
90.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5479
163.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3404
14.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3504
109.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3611
277.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3698
108.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4023
39.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2711
2.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2954
93.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8703 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7110
1021.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9492
57.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9440
193.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8643
199.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9982
135.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11596
57.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3652
292.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9397
291.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9875
295.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9306
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10842
337.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8424
647.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9497
278.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8793
87.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9255
8.96 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8659
274.2 Kpixels/sec |