| Upload Date | December 19 2025 11:31 AM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TUF GAMING Z790-PLUS WIFI |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-13900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5600 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 6000 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 3079 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3057
439.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2808
16.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3001
61.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2927
67.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2923
39.7 images/sec |
|
|
Clang
|
2939
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3023
242.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2921
90.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3012
90.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3897
16.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3629
112.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2976
228.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3028
88.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3739
37.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2889
2.80 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3243
102.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 21551 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
11750
1.65 GB/sec |
|
|
Navigation
|
27372
164.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
25640
524.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
24485
564.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
28540
387.3 images/sec |
|
|
Clang
|
41202
202.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3871
310.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
40058
1.21 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
12074
361.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
19073
78.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
31357
975.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
23905
1.84 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
21642
635.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
17348
172.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
49558
48.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
26289
832.4 Kpixels/sec |