| Upload Date | December 19 2025 11:22 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E28 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B650M-B (MS-7E28) |
| Power Plan | Ultimate Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 8700G |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 117 Stepping 2 |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5146 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Phoenix |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 1998 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2453 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2644
379.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2165
13.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2425
49.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2336
53.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2695
36.6 images/sec |
|
|
Clang
|
2737
13.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2091
167.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2482
76.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2687
80.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3308
13.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3304
102.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1766
135.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2424
71.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2620
26.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2047
1.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2015
63.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9655 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5148
739.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
11649
70.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7225
147.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10333
238.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13010
176.6 images/sec |
|
|
Clang
|
19499
96.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3008
240.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
20402
632.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5022
150.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
11263
46.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11858
369.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
11779
905.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10458
306.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5585
55.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
24373
23.6 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10085
319.3 Kpixels/sec |