| Upload Date | December 18 2025 11:55 PM |
| Views | 1 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3819 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3384
485.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3421
20.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3950
80.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3549
81.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3533
48.0 images/sec |
|
|
Clang
|
4465
22.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3466
277.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3183
98.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5855
175.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3681
15.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3856
120.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4642
356.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3978
116.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4405
43.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3177
3.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3448
109.2 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9880 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8732
1.22 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11306
68.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11080
226.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9882
227.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10585
143.7 images/sec |
|
|
Clang
|
13284
65.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4098
328.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10076
312.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
11008
329.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9783
40.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11519
358.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10613
816.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10909
320.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10562
104.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10347
10.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9405
297.8 Kpixels/sec |