| Upload Date | December 18 2025 11:36 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 Pro |
| Model ID | iPhone18,1 |
| Motherboard | V53AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 11.45 GB |
| Single-Core Score | 3688 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3142
451.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3473
20.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3943
80.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3392
78.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3335
45.3 images/sec |
|
|
Clang
|
4394
21.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3314
265.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3033
94.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5672
169.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3539
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3663
114.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4392
337.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3826
112.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4344
43.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3066
2.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3357
106.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9680 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8447
1.18 GB/sec |
|
|
Navigation
|
11380
68.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11221
229.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9550
220.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10292
139.7 images/sec |
|
|
Clang
|
13060
64.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4030
322.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9969
308.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10599
317.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9387
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11335
352.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10382
798.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10859
318.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9905
98.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10178
9.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9250
292.9 Kpixels/sec |