| Upload Date | December 18 2025 11:36 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.1 |
| Model | iPhone 14 Plus |
| Model ID | iPhone14,8 |
| Motherboard | D28AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A15 Bionic |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.23 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 5.55 GB |
| Single-Core Score | 2330 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2390
343.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2356
14.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2332
47.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2356
54.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2029
27.5 images/sec |
|
|
Clang
|
3028
14.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2185
175.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2242
69.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1869
55.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2021
8.36 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2776
86.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2930
225.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2531
74.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2595
25.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1980
1.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2171
68.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 5732 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5087
730.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7255
43.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
6165
126.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
6175
142.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
5679
77.1 images/sec |
|
|
Clang
|
8507
41.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2535
203.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
6715
208.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4227
126.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5357
22.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7865
244.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
6291
483.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
6161
180.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
5275
52.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
6510
6.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5704
180.6 Kpixels/sec |