| Upload Date | December 18 2025 11:35 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.26 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3643 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3248
466.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3052
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3834
78.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3451
79.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3416
46.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4449
21.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3337
267.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3101
96.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5651
169.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3568
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3672
114.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3989
306.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3840
112.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4153
41.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3042
2.94 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3212
101.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9310 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7460
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10335
62.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10530
215.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
9043
208.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10253
139.2 images/sec |
|
|
Clang
|
12786
63.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3976
318.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9926
307.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10167
304.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9438
39.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11263
350.5 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9270
712.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10412
305.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9948
98.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10087
9.76 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9183
290.8 Kpixels/sec |