| Upload Date | December 18 2025 11:34 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.7.6 (Build 21H1320) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-65CE76090165799A iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6500 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 1600 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1225 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1059
152.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1285
7.74 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1227
25.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1360
31.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
978
13.3 images/sec |
|
|
Clang
|
1322
6.51 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1177
94.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1400
43.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
587
17.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1836
7.60 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1823
56.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1137
87.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1240
36.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1605
15.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1072
1.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1565
49.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3315 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2170
311.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4504
27.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3476
71.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4896
112.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2607
35.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4200
20.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1425
114.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4485
139.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1490
44.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
4848
20.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5323
165.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2922
224.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3515
103.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3892
38.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3989
3.86 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4712
149.2 Kpixels/sec |