| Upload Date | December 18 2025 11:17 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Android 16 |
| Model | vivo iQOO 15 |
| Model ID | vivo I2501 |
| Motherboard | canoe |
| Governor | walt |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Qualcomm ARMv8 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores |
| Identifier | ARM implementer 81 architecture 8 variant 3 part 2 revision 1 |
| Base Frequency | 3.63 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores @ 3.63 GHz |
| Cluster 2 | 2 Cores @ 4.61 GHz |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod sve i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 14.87 GB |
| Single-Core Score | 3582 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2991
429.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2857
17.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3789
77.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3635
83.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3509
47.6 images/sec |
|
|
Clang
|
4281
21.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2865
229.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3098
96.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5627
168.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3221
13.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3761
117.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3871
297.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3937
115.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4533
45.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2978
2.88 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3487
110.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 10240 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7483
1.05 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10755
64.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11253
230.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
12038
277.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
11822
160.4 images/sec |
|
|
Clang
|
15535
76.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3435
275.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
12477
386.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10817
323.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8366
34.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14107
439.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
10366
797.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10868
318.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10015
99.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
12430
12.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10813
342.4 Kpixels/sec |