| Upload Date | December 18 2025 11:12 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ProArt B760-CREATOR WIFI |
| Power Plan | G tasarrufu |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900KS |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5885 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 64.00 GB |
| Transfer Rate | 5984 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 1340 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1567
225.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1297
7.82 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1402
28.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1299
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1208
16.4 images/sec |
|
|
Clang
|
1192
5.87 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1232
98.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1205
37.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1286
38.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1656
6.85 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1586
49.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1258
96.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1275
37.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1740
17.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1165
1.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1431
45.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 13064 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7800
1.09 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15255
91.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
19439
398.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
14253
328.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
18461
250.6 images/sec |
|
|
Clang
|
27505
135.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1549
124.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
23735
735.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
7834
234.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8687
36.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
22063
686.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
13817
1.06 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
12360
362.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
11662
115.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
32889
31.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
17210
544.9 Kpixels/sec |