| Upload Date | December 18 2025 11:12 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 12.7.6 (Build 21H1320) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-65CE76090165799A iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-6500 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 94 Stepping 3 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 2 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 2 |
| L2 Cache | 256 KB x 2 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 8.00 GB |
| Transfer Rate | 1867 MT/s |
| Type | DDR3 |
| Single-Core Score | 1261 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1089
156.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1492
8.99 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
1209
24.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
1361
31.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1019
13.8 images/sec |
|
|
Clang
|
1372
6.76 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1223
98.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1461
45.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
581
17.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1827
7.56 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1882
58.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
1205
92.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1308
38.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
1517
15.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1132
1.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1569
49.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3469 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2105
302.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4476
27.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3602
73.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4608
106.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3440
46.7 images/sec |
|
|
Clang
|
4836
23.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
1577
126.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4818
149.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1568
46.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
5591
23.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5750
178.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3175
244.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3387
99.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3483
34.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3997
3.87 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4309
136.4 Kpixels/sec |