| Upload Date | December 18 2025 11:10 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7D30 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. MPG Z690 CARBON WIFI (MS-7D30) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-12900KS |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 151 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.39 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5187 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Alder Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4788 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2754 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2629
377.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2500
15.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2705
55.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2697
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2639
35.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2657
13.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2736
219.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2638
81.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2696
80.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3499
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3195
99.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2637
202.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2639
77.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3275
32.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2580
2.50 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2968
94.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 17054 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
8795
1.23 GB/sec |
|
|
Navigation
|
21484
129.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
18885
386.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
20684
477.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
22823
309.7 images/sec |
|
|
Clang
|
31180
153.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3508
280.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
29738
921.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9613
287.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16818
69.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
23322
725.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
19431
1.49 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
17387
510.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14467
143.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
37283
36.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
19743
625.1 Kpixels/sec |