| Upload Date | December 18 2025 08:09 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 3379 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2775
398.6 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2933
17.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3326
68.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3193
73.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3254
44.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4012
19.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3022
242.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2944
91.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5388
161.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3428
14.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3545
110.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3677
282.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3641
106.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3966
39.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2786
2.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3043
96.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8545 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6981
1002.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9496
57.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9307
190.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8718
201.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9923
134.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11487
56.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3526
282.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9190
284.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9814
293.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8974
37.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10178
316.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8409
646.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8556
251.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9162
90.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8941
8.65 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8483
268.6 Kpixels/sec |