| Upload Date | December 18 2025 07:48 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3453 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2940
422.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3058
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3376
69.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3199
73.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3277
44.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4104
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3092
247.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2971
92.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5525
165.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3457
14.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3580
111.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3921
301.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3696
108.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4197
41.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2733
2.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3068
97.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8825 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6992
1004.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9794
59.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9397
192.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8775
202.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10001
135.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11757
57.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3672
294.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9418
291.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10125
303.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9115
37.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11014
342.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8876
682.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9620
282.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9503
94.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9311
9.01 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8897
281.7 Kpixels/sec |