| Upload Date | December 18 2025 07:38 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3448 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2945
423.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3026
18.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3371
69.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3698
85.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3158
42.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3976
19.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2986
239.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2858
88.6 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5420
162.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3353
13.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3535
110.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3985
306.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3698
108.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4144
41.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2769
2.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3184
100.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9101 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7176
1.01 GB/sec |
|
|
Navigation
|
9935
59.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9622
197.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10043
231.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10061
136.5 images/sec |
|
|
Clang
|
11519
56.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3779
302.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9199
285.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10709
320.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9697
40.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11332
352.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9053
696.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10025
294.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9629
95.5 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9680
9.37 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9424
298.4 Kpixels/sec |