| Upload Date | December 18 2025 07:37 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Enterprise LTSC (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690M DS3H DDR4 |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z690M DS3H DDR4 |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i5-14600K |
| Topology | 1 Processor, 14 Cores, 20 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5300 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 2 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4000 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2709 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2822
405.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2793
16.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2924
59.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2871
66.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2249
30.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2777
13.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2786
223.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2855
88.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1194
35.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3766
15.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3572
111.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2747
211.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2843
83.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3407
33.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2730
2.64 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2995
94.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12767 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5356
769.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
16424
99.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11485
235.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16880
389.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
13950
189.3 images/sec |
|
|
Clang
|
25262
124.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3614
289.4 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
25393
786.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5365
160.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15465
64.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
16356
509.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
18933
1.46 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14456
424.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9666
95.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
27681
26.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14925
472.5 Kpixels/sec |