| Upload Date | December 17 2025 03:44 PM |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | MacBook Air (13-inch, 2025) |
| Model ID | Mac16,12 |
| Motherboard | Mac16,12 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3713 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3174
455.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3237
19.5 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3675
75.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3493
80.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3497
47.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4252
20.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3441
275.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3225
99.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5319
159.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3731
15.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4003
124.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4425
340.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4351
127.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4075
40.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2964
2.87 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3468
109.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 15355 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
10825
1.52 GB/sec |
|
|
Navigation
|
15465
93.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
17285
353.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
15971
368.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19151
259.9 images/sec |
|
|
Clang
|
24206
119.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4617
369.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
18929
586.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
15200
454.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16527
68.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
20118
626.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15081
1.16 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
18866
553.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
14482
143.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
18738
18.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16412
519.7 Kpixels/sec |