| Upload Date | December 17 2025 03:42 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 |
| Model ID | iPhone17,3 |
| Motherboard | D47AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 2095 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
1927
276.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1290
7.77 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2080
42.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2444
56.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2051
27.8 images/sec |
|
|
Clang
|
2506
12.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2037
163.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
1931
59.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3036
90.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
2113
8.74 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2256
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2367
182.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2285
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2060
20.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1754
1.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1916
60.7 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 4227 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3268
469.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4821
29.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
4315
88.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
4875
112.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
4635
62.9 images/sec |
|
|
Clang
|
6150
30.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2497
200.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
5200
161.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
3601
107.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3737
15.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5140
159.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3788
291.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4352
127.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4127
40.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
4511
4.37 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3944
124.9 Kpixels/sec |