| Upload Date | December 17 2025 03:36 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | HP HP Z2 Tower G9 Workstation Desktop PC |
| Motherboard | HP 895C |
| Power Plan | HP Optimized (recommended) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-14900K |
| Topology | 1 Processor, 24 Cores, 32 Threads |
| Identifier | GenuineIntel Family 6 Model 183 Stepping 1 |
| Base Frequency | 3.20 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 16 Cores |
| Maximum Frequency | 5686 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 4 |
| L3 Cache | 36.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani vaes avx-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 4388 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2839 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2967
426.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2765
16.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2786
57.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2688
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2793
37.9 images/sec |
|
|
Clang
|
2814
13.9 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2935
235.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2715
84.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2619
78.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3518
14.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3139
97.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2735
210.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2683
78.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2934
29.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2622
2.54 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3060
96.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14345 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6116
878.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
18102
109.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
11772
241.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
16080
370.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
15412
209.2 images/sec |
|
|
Clang
|
40854
201.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3785
303.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
39142
1.18 GB/sec |
|
|
Object Detection
|
6556
196.2 images/sec |
|
|
Background Blur
|
15493
64.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
14724
458.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
22155
1.70 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
13510
396.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7954
78.9 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
46686
45.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
13473
426.6 Kpixels/sec |