| Upload Date | December 17 2025 03:36 PM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 26.1 (Build 25B78) |
| Model | MacBook Pro (14-inch, 2024) |
| Model ID | Mac16,1 |
| Motherboard | Mac16,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple M4 |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores |
| Identifier | Apple M4 |
| Base Frequency | 4.41 GHz |
| Cluster 1 | 4 Cores |
| Cluster 2 | 6 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Single-Core Score | 3299 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2825
405.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2711
16.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3260
66.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3159
72.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3170
43.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2938
14.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3161
253.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2978
92.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5338
159.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3545
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3601
112.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3715
285.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4031
118.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3647
36.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2709
2.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3123
98.9 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 12575 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9372
1.31 GB/sec |
|
|
Navigation
|
12815
77.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13574
277.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
13828
318.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
16312
221.4 images/sec |
|
|
Clang
|
13949
68.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4181
334.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
16116
499.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
13513
404.4 images/sec |
|
|
Background Blur
|
14487
60.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
17612
548.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
12499
961.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16075
471.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9395
93.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
15310
14.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
14309
453.1 Kpixels/sec |