| Upload Date | December 17 2025 03:27 PM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Plus |
| Model ID | iPhone17,4 |
| Motherboard | D48AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 3480 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3127
449.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2829
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3374
69.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3298
76.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3307
44.9 images/sec |
|
|
Clang
|
4101
20.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3142
251.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3024
93.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5603
167.7 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3506
14.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3686
114.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3809
292.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3695
108.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4101
40.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2830
2.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3152
99.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8717 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7118
1022.1 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9221
55.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9465
193.8 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8729
201.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9793
132.9 images/sec |
|
|
Clang
|
11684
57.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3637
291.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9398
291.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9825
294.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9163
37.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10970
341.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
8512
654.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9499
278.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9557
94.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9221
8.92 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8630
273.2 Kpixels/sec |