| Upload Date | December 17 2025 03:23 PM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 15 Pro |
| Model ID | iPhone16,1 |
| Motherboard | D83AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A17 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 3.78 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.50 GB |
| Single-Core Score | 2092 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2113
303.5 MB/sec |
|
|
Navigation
|
1778
10.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2011
41.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2044
47.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
1881
25.5 images/sec |
|
|
Clang
|
2675
13.2 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2022
161.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2026
62.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1815
54.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
1977
8.18 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2412
75.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2804
215.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2357
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
2081
20.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
1801
1.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2244
71.1 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 6799 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
5411
777.0 MB/sec |
|
|
Navigation
|
7827
47.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
7156
146.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7070
163.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
7623
103.5 images/sec |
|
|
Clang
|
10165
50.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2581
206.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
7815
242.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5647
169.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
6380
26.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8979
279.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7601
584.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7922
232.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
7137
70.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
7435
7.19 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7515
237.9 Kpixels/sec |