| Upload Date | December 17 2025 03:20 PM |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Home (64-bit) |
| Model | Acer Aspire A315-44P |
| Motherboard | LN Callisto_LC |
| Power Plan | Acer |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 5 5500U |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 23 Model 104 Stepping 1 |
| Base Frequency | 2.10 GHz |
| Cluster 1 | 6 Cores |
| Maximum Frequency | 1669 MHz |
| Package | Socket FP6 |
| Codename | Lucienne |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 512 KB x 6 |
| L3 Cache | 4.00 MB x 2 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 shani |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 16.00 GB |
| Transfer Rate | 3192 MT/s |
| Type | DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 668 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
782
112.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
762
4.59 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
696
14.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
701
16.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
602
8.17 images/sec |
|
|
Clang
|
664
3.27 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
557
44.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
680
21.1 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
364
10.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
957
3.96 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
940
29.3 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
525
40.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
695
20.4 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
797
7.90 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
622
602.2 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
757
24.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 3112 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2526
362.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
4367
26.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3887
79.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3933
90.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3713
50.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4543
22.4 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
674
54.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
4706
145.8 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
1657
49.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3051
12.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5160
160.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2780
213.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3478
102.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3268
32.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3387
3.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4006
126.8 Kpixels/sec |