| Upload Date | December 17 2025 06:52 AM |
| Views | 2 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.3 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3235 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2769
397.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2970
17.9 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3194
65.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3003
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2953
40.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3855
19.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2864
229.3 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2743
85.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4979
149.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3227
13.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3440
107.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3743
287.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3445
101.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3903
38.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2642
2.56 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2898
91.8 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8128 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6363
913.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9229
55.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9160
187.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
7631
176.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9097
123.5 images/sec |
|
|
Clang
|
10919
53.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3346
268.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8792
272.4 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9544
285.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8423
34.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10368
322.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7558
581.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9061
265.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8273
82.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8731
8.45 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8379
265.3 Kpixels/sec |