| Upload Date | December 17 2025 06:46 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.1 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3075 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2593
372.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2486
15.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3071
62.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3077
71.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2737
37.1 images/sec |
|
|
Clang
|
3448
17.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2833
226.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2654
82.2 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
4778
143.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3227
13.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3045
94.8 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3651
280.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3482
102.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3631
36.0 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2606
2.52 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2827
89.5 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9351 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7116
1021.9 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9822
59.2 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10181
208.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
10013
230.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10512
142.7 images/sec |
|
|
Clang
|
13104
64.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3673
294.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
10070
312.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10325
309.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9686
40.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11046
343.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9382
721.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10609
311.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10193
101.1 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10278
9.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9658
305.8 Kpixels/sec |