| Upload Date | December 17 2025 06:45 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7E27 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. PRO B650M-P (MS-7E27) |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 7700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Identifier | AuthenticAMD Family 25 Model 97 Stepping 2 |
| Base Frequency | 3.80 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5311 MHz |
| Package | Socket AM5 (LGA1718) |
| Codename | Raphael |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 8 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 1 |
| Instruction Sets | sse2 sse3 pclmul fma3 sse41 aesni avx avx2 avx512-f avx512-dq shani avx512-bw avx512-vl vaes avx512-vnni |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 32.00 GB |
| Transfer Rate | 5996 MT/s |
| Type | DDR5 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 2833 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2902
416.7 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2443
14.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
2743
56.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
2561
59.1 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
2871
39.0 images/sec |
|
|
Clang
|
2894
14.3 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2821
225.9 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2707
83.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
2800
83.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3545
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3478
108.2 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
2691
206.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3143
92.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3205
31.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2415
2.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2734
86.6 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 14198 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
9008
1.26 GB/sec |
|
|
Navigation
|
16938
102.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
13308
272.4 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
17476
403.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
19339
262.5 images/sec |
|
|
Clang
|
22838
112.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3760
301.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
21813
675.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9267
277.3 images/sec |
|
|
Background Blur
|
16042
66.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19575
609.1 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
15177
1.17 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
14855
435.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10764
106.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
24913
24.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16294
515.9 Kpixels/sec |