| Upload Date | December 17 2025 06:44 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.46 GB |
| Single-Core Score | 3568 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3170
455.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3057
18.4 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3383
69.3 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3347
77.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3328
45.2 images/sec |
|
|
Clang
|
4091
20.1 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3256
260.8 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3093
95.9 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5648
169.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3548
14.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3740
116.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4198
322.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3872
113.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4214
41.8 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2869
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3254
103.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9098 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7338
1.03 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10135
61.1 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9632
197.2 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8826
203.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10267
139.3 images/sec |
|
|
Clang
|
12129
59.7 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3861
309.2 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9672
299.7 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10676
319.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9309
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11368
353.7 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9134
702.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9937
291.6 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
9806
97.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9543
9.23 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8958
283.6 Kpixels/sec |