| Upload Date | December 17 2025 06:42 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 16e |
| Model ID | iPhone17,5 |
| Motherboard | V59AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.54 GB |
| Single-Core Score | 3253 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
2949
423.4 MB/sec |
|
|
Navigation
|
2826
17.0 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3309
67.7 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3050
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3159
42.9 images/sec |
|
|
Clang
|
3861
19.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
2973
238.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
2751
85.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5011
150.0 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3176
13.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3408
106.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
3491
268.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3436
100.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
3751
37.2 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2634
2.55 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
2882
91.3 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8246 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
6450
926.3 MB/sec |
|
|
Navigation
|
9225
55.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9161
187.5 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8278
190.9 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9329
126.6 images/sec |
|
|
Clang
|
10864
53.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3378
270.5 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
8828
273.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
9345
279.6 images/sec |
|
|
Background Blur
|
8480
35.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
10349
322.0 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
7756
596.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9054
265.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8908
88.4 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
8835
8.55 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8536
270.3 Kpixels/sec |