| Upload Date | December 17 2025 06:42 AM |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 26.2 |
| Model | iPhone 17 |
| Model ID | iPhone18,3 |
| Motherboard | V57AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | ARM |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.49 GB |
| Single-Core Score | 3658 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3254
467.2 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3044
18.3 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3865
79.1 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3458
79.8 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3419
46.4 images/sec |
|
|
Clang
|
4458
22.0 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3372
270.0 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3114
96.5 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5585
167.1 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3643
15.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3787
117.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4019
309.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3851
113.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4163
41.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
3045
2.95 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3203
101.4 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 9327 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7608
1.07 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10218
61.6 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
10496
214.9 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8804
203.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
10251
139.1 images/sec |
|
|
Clang
|
12714
62.6 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
4016
321.6 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9948
308.3 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10386
310.8 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9467
39.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11036
343.4 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9281
713.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10485
307.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
10137
100.6 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
10005
9.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
9438
298.8 Kpixels/sec |