| Upload Date | December 17 2025 06:28 AM |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | iOS 18.7.2 |
| Model | iPhone 16 Pro |
| Model ID | iPhone17,1 |
| Motherboard | D93AP |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Apple A18 Pro |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores |
| Identifier | ARM |
| Base Frequency | 4.04 GHz |
| Cluster 1 | 2 Cores |
| Cluster 2 | 4 Cores |
| L1 Instruction Cache | 128 KB x 1 |
| L1 Data Cache | 64.0 KB x 1 |
| L2 Cache | 4.00 MB x 1 |
| Instruction Sets | neon aes sha1 sha2 neon-fp16 neon-dotprod i8mm sme-i8i32 sme-f32f32 sme2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Size | 7.47 GB |
| Single-Core Score | 3548 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
3174
455.8 MB/sec |
|
|
Navigation
|
3102
18.7 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
3302
67.6 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
3298
76.0 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
3352
45.5 images/sec |
|
|
Clang
|
4015
19.8 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3173
254.1 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
3098
96.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
5545
165.9 images/sec |
|
|
Background Blur
|
3576
14.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3649
113.6 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
4218
324.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3960
116.2 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
4203
41.7 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
2876
2.78 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3220
102.0 Kpixels/sec |
| Multi-Core Score | 8901 | |
|---|---|---|
|
File Compression
|
7282
1.02 GB/sec |
|
|
Navigation
|
10097
60.8 routes/sec |
|
|
HTML5 Browser
|
9380
192.0 pages/sec |
|
|
PDF Renderer
|
8874
204.7 Mpixels/sec |
|
|
Photo Library
|
9997
135.7 images/sec |
|
|
Clang
|
11471
56.5 Klines/sec |
|
|
Text Processing
|
3742
299.7 pages/sec |
|
|
Asset Compression
|
9488
294.0 MB/sec |
|
|
Object Detection
|
10542
315.5 images/sec |
|
|
Background Blur
|
9049
37.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
11117
345.9 Mpixels/sec |
|
|
Object Remover
|
9232
709.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9661
283.5 Mpixels/sec |
|
|
Photo Filter
|
8996
89.3 images/sec |
|
|
Ray Tracer
|
9271
8.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8975
284.2 Kpixels/sec |